Czy pościel do łóżeczka dziecięcego to zbytek?

Wiele mam zadaje sobie pytanie czy warto kupować pościel do łóżeczka niemowlęcego, czy też może od razu lepiej zainwestować w  taką dla dzieci nieco starszych, które z powodzeniem śpią już na wersalkach i tapczanikach. I chociaż jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie po prostu nie ma, to zanim podejmie się odpowiednią decyzję, warto rozważyć pewne kwestie.

Wybór miejsca spania

posciel do lozeczkaPo pierwsze, trzeba sobie uczciwie odpowiedzieć na pytanie, czy dziecko od początku będzie przyzwyczajane do samodzielnego spania w łóżeczku, czy też początkowo będzie spać np. w łóżku z rodzicami. W przypadku wyboru drugiej opcji, zakup pościeli do łóżeczka dziecięcego może wydawać się nie tak pilny, jak w pierwszym wariancie, ale należy pamiętać, że w łóżeczku może dziecko spać np. w trakcie drzemek i wówczas pościel sprawdzi się znakomicie.

Sezon grzewczy

Po drugie warto zidentyfikować warunki, jakie panują w naszym domu lub mieszkaniu w tzw. okresie grzewczym (czyli późną jesienią i zimą). Jeśli generalnie w domu jest ciepło, być może wystarczy sam kocyk, jeśli jednak potrafi być chłodno, cieplejsza kołderka do łóżeczka przyda się na pewno.

Inne funkcjonalności

Po trzecie, pościel do łóżeczka dziecięcego nie trzeba używać jedynie zgodnie z jej przeznaczeniem (czyli do otulania w czasie snu). Niewielkich rozmiarów kołdra może z powodzeniem zastąpić np. matę do leżakowania, a po zmianie poszewki może stać się z powrotem, w razie potrzeby, kołderką. Poduszeczka może z kolei przydać się np. do wózka spacerówki, by umożliwić dziecku wygodniejsze siedzenie. Pozwala to zaoszczędzić nieco przestrzeni, którą zostałaby zużyta na przechowywanie mat i innych przedmiotów, które dzięki temu można wyeliminować.