Czym kierować się przy wyborze oświetlenia łazienkowego?

Czym kierować się przy wyborze oświetlenia łazienkowego

Łazienka to pomieszczenie, w którym często naturalne światło jest ograniczone oraz może dojść do kontaktu z wodą. Oświetlenie łazienkowe ma wpływ na styl wnętrza i buduje odpowiednią atmosferę. Dlatego przy urządzaniu tej części mieszkania należy dokładnie zaplanować rozkład lamp i ich rodzaj. Co będzie najlepszym wyborem przy aranżacji łazienki?

Jakie światło będzie bezpieczne?

Przy wyborze lampy do łazienki należy pamiętać o jej szczelności, czyli wskaźniku IP. Można kierować się 3 strefami. Pierwsza, w której kontakt z wodą jest największy to przestrzeń nad wanną i brodzikiem. Należy stosować w niej oświetlenie z IP 65. Druga strefa obejmuje okolice umywalki oraz 50 cm pas dookoła strefy pierwszej. Tu wybór padnie na lampy z IP 44. Pozostała część łazienki to strefa trzecia, w której dozwolone jest oświetlenie łazienkowe o mniejszej szczelności.

oświetlenie łazienkowe w łaziene

Jakie są rodzaje oświetlenia łazienkowego?

Światło w łazience powinno odpowiednio spełniać swoje zadanie. Wyróżnia się 3 rodzaje oświetlenia:

  • Sufitowe —  coraz większą popularnością cieszą się modele natynkowe i podtynkowe typu downlight. Są one minimalistyczne, bardzo efektowne i można je dopasować do każdego stylu. Takie punkty świetlne mogą mieć ruchome elementy, które umożliwią ustawienie kąta padania światła. 
  • Pomocnicze — montowane przy lustrze. Często przyjmuje formę kinkietu lub ramy od lustra. Powinno być jasne, aby ułatwiało czynności higieniczne, czy zrobienie makijażu.
  • Dekoracyjne — to oświetlenie łazienkowe np. z profili i pasków LED lub w formie kryształowego abażuru, które ma nadać wyjątkową atmosferę i charakter pomieszczenia.

Na https://www.elampy.pl/lampy-do-lazienki nadal istnieje też możliwość wyboru bardzo prostych i uniwersalnych plafonów. Najważniejsze, aby wybrane lampy przyniosły oczekiwany efekt i odpowiadały gustom właścicieli.