Jak wybierać karnisze do salonu?

nowoczesny karnisz w salonie

Karnisze są dość ważnym elementem dekoracji okna, szczególnie tego w salonie. Dobrze dobrany karnisz może nadać wnętrzu stylu i elegancji. Jak wybrać ten odpowiedni?

nowoczesny karnisz w salonie

Aranżacja dekoracji okiennych

Wyposażając dom, dużą uwagę przykłada się do wyboru firanek i zasłon, często bagatelizując karnisze, co nie jest najlepszym postępowaniem. Tak naprawdę te uchwyty na firany, dzięki odpowiedniemu dopasowaniu, mogą nie tylko uzupełniać stylizację pomieszczenia, ale także stanowić dość istotny element. Mogą stanowić część dekoracji, która będzie niemal dominowała jeśli chodzi o wystrój – na przykład wtedy kiedy wybierze się karnisz duży i masywny, w odcieniu złota. Obecnie na rynku znaleźć można wiele modeli karniszy wykonanych z różnych materiałów (mogą być one: drewniane, metalowe, a nawet linkowe) i występujących w różnych postaciach (szyny albo pręty do mocowania zazdrostek). W zależności od konkretnych potrzeb można zdecydować się na karnisz pojedynczy lub podwójny. Szeroka oferta sprawia, że karnisz zdoła wpisać się w każdy wybrany w domu styl, a zarazem pozwoli na stworzenie kompletnej aranżacji, która tak naprawdę nie musi iść w parze z tradycyjnymi rozwiązaniami.

karnisz biały w salonie

biały karnisz

Karnisze – podstawowe informacje

Kupując karnisze do salonu, trzeba zwrócić uwagę na to, że komplet do instalacji składa się z: drążka, wsporników, końcówek i elementów do wieszania. Można je kupić od razu w zestawie albo wszystkie elementy dobierać oddzielnie. Warto wiedzieć, że wsporniki mogą być otwarte lub zamknięte, a także montowane do sufitu albo na ścianie. Oczywiście wybierając karnisz, jeszcze w domu trzeba zmierzyć okno, by potem dobrać odpowiedni przedmiot. Karnisz powinien być dłuższy od szerokości danego okna o przynajmniej piętnaście centymetrów (z obu stron). Taki mocowany na ścianie powinien znaleźć się przynajmniej pięć centymetrów nad górą okna.