Jak wybrać dobry ręcznik?

chłonny ręcznik

Z pewnością każdemu choć raz zdarzyło się kupić ręcznik, który w ogóle nie chłonął wilgoci. Taki zakup to strata pieniędzy i czasu przeznaczonego na zakupy. Jak zatem nie zgubić się w gąszczu sklepowych półek i wybrać ręcznik, który będzie spełniał swoje podstawowe zadanie?

Materiał ręczników

Ręcznik musi być wykonany z grubych nici z dobrej jakości, długowłóknistej bawełny. Warto spojrzeć na ręcznik pod światło – dobrej jakości tkanina nie powinna prześwitywać. Ręczniki wykonane są na ogół z frotte, czyli odmiany bawełny. Materiał powinien być w dotyku mięsisty i miękki.

Chłonność ręczników

chłonny ręcznikNajlepiej byłoby sprawdzić chłonność ręcznika jeszcze przed zakupem. Niestety, nie jest to możliwe. Test chłonności możemy wykonać dopiero po pierwszym praniu. Pierwsze prania wypłukują bowiem z ręcznika substancje chemiczne, których producent użył na etapie produkcji ręcznika i które znacząco ograniczają chłonność.

Ręczniki należy prać w samym proszku, bez używania substancji zmiękczających, gdyż znacząco ograniczają one chłonność. Jak sprawdzić chłonność ręcznika? Wystarczy wylać na niego kilka kropel wody. Chłonne ręczniki, takie jak ręczniki Greno, natychmiast wchłoną wodę, a materiał niemal od razu będzie suchy.