Jak zadbać o domowe kaktusy?

Kaktusy to bardzo atrakcyjne rośliny doniczkowe, które spotkać można w wielu wnętrzach. Ich różnorodność powoduje, że każdy znajdzie okaz dopasowany do jego upodobań, a niewielkie wymagania sprawiają, że jest to doskonała roślina nawet dla osób niedoświadczonych w opiece nad roślinami domowymi. Trzeba jednak pamiętać, że mimo iż hodowla kaktusów nie jest wyjątkowo skomplikowana, rośliny te mają jednak pewne wymagania, które należy spełnić, by móc cieszyć się pięknymi i zadbanymi okazami.

Jak dbać o kaktusy?

Kaktusy słyną z tego, że potrafią przetrwać w trudnych warunkach i nawet poddane dłuższym okresom suszy nie stracą na zdrowiu i urodzie. Można wręcz stwierdzić, że korzystniejszy będzie dla nich dłuższy czas bez wody niż z jej nadmiarem. Ich charakterystyczne łodygi potrafią akumulować wodę, zapewniając sobie odpowiedni jej zapas na trudniejszy czas. Nie bez znaczenia będzie więc w tym wypadku podłoże, które nieodpowiednio dobrane może dostarczyć roślinie zbyt dużych ilości wody i doprowadzić do jej gnicia. Jakie zatem powinno być optymalnie skomponowane podłoże dla roślin tego gatunku?

Idealna ziemia do kaktusów

Poszukując ziemi do kaktusów czy też innych roślin z rodziny sukulentów nie należy brać pod uwagę typowej ziemi uniwersalnej do roślin zielonych i kwiatów. Ziemia do kaktusów to tak naprawdę mieszanka wielu składników, które razem tworzą podłoże lekkie, przepuszczalne i zapewniające odpowiedni drenaż wody. W sklepach dostać można gotowe mieszanki, w których składzie znajduje się około jednej piątej ilości gleby, a pozostałą część stanowić będą składniki odpowiedzialne za odpowiednią strukturę podłoża. Z reguły stosowane są takie składniki jak piasek, żwir czy keramzyt. Zapewniają one przepuszczalność i powodują, że woda nie jest gromadzona w ziemi, dzięki czemu rośliny nie są narażone na skutki długotrwałego kontaktu z wilgocią. Warto pamiętać więc o tym, by zapewnić swoim roślinom odpowiednie podłoże – odwdzięczą się z pewnością pięknym wyglądem i zdrowym wzrostem.