Jakie zalety mają płyty wiórowe?

różne kolory płyt wiórowych

Płyty wiórowe mogą pochwalić się nie tylko doskonałymi właściwościami samego materiału, ale również bezproblemową produkcją przemysłową, dlatego też cieszą się one tak dużym zainteresowaniem. W zależności od zagęszczenia i ułożenia wiórów można uzyskać płyty, które charakteryzują się określonymi właściwościami użytkowymi.

Co warto wiedzieć?

Popularne płyty wiórowe laminowane zaliczane są do okładzinowych materiałów drewnopochodnych. Ich produkcja w dużym skrócie polega na klejeniu wiórów drzewnych, które prasowane są pod dużym ciśnieniem. W chwili obecnej można wyróżnić płyty prasowane płasko i poprzecznie. Jeżeli chodzi o płyty wytłaczane, to są one oklejane z obu stron specjalnymi obłogami.

Jakie zalety?

Płyty wiórowe tak samo jak płyty laminowane na wymiar wykorzystywane są głównie w branży meblarskiej i przemyśle budowlanym. Największą zaletą wiórowych płyt jest to, że umożliwiają one idealne zagospodarowanie surowca drzewnego. Producenci zamiast korzystać z drewna szlachetnego wykorzystują odpady tartaczne. Mowa tutaj przede wszystkim o trocinach, zrębkach i wiórach. Szerokie zastosowanie wynika także z dużej dostępności i możliwości wyboru rozmiaru i grubości samych płyt. Do największych zalet można zaliczyć także zwiększoną odporność na ogień, pleśń, grzyby i żerowanie różnorodnych owadów. Opisując największe zalety warto wspomnieć o tym, że płyty laminowane na wymiar i płyty wiórowe są bardzo tanie zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę płyty z litego drewna.