Kuchnia sercem domu – trendy wnętrzarskie 2022

Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Od tego, w jaki sposób się ją urządzi, zależy nastrój domowników. Z reguły to właśnie tutaj każdy spędza swój początek dnia – pije poranną kawę, czyta gazetę, przyrządza śniadanie. Warto zadbać więc o wyjątkowy klimat tego pomieszczenia.

Aranżacja kuchni – aktualne trendy

Kilka sezonów temu prym wiódł styl prowansalski. Kuchnia utrzymana w stylu francuskiej wsi budziła nostalgię, zapewniała ciepłą, rodzinną atmosferę. Jakie trendy panuje obecnie? Najnowsze katalogi wnętrzarskie pokazują, że zaczęto stawiać na nowoczesność i prostotę. Otwarte kuchnie optycznie powiększają metraż, tworząc harmonijne połączenie z salonem. Coraz większy nacisk kładziony jest na solidne, wysokogatunkowe materiały łatwe do utrzymania w czystości. Lakierowane drewno i granit odporne są na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Klasyczne rozwiązania chętnie przeplatane są z elementami w stylu vintage. Doskonałym przykładem są proste zabudowane szafki powieszone na ścianie z czerwonej cegły.

Kuchenne dekoracje

Choć w kuchni to wciąż minimalizm gra pierwsze skrzypce, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przystroić ją zielonymi roślinami – wiszącymi kwietnikami lub aromatycznymi ziołami w doniczkach. Nie tylko oczyszczają one powietrze, ale także umilają całe wnętrze. Hitem ostatnich miesięcy są zielone ściany zwane ogrodami wertykalnymi. Dzięki nim można poczuć się jak w prawdziwej dżungli.

Wśród modnych kuchennych dekoracji znajdują się: czajniki w stylu retro, kolorowe deski do krojenia, porcelana dekorowana wzorami geometrycznymi, ceramiczne pojemniki na żywność.

Oświetlenie – lampy Hampton i inne

Urządzając kuchnię, często zapomina się o ważnym aspekcie, jakim jest jej oświetlenie. W końcu to pomieszczenie, w którym spędza się różne pory dnia, nie tylko poranki, ale także popołudnia i wieczory. Dobór żyrandola lub lamp wiszących, oświetlenie blatu oraz wyspy mają więc pierwszorzędne znaczenie. Na wybór oświetlenia wpływa wiele czynników, takich jak: kształt kuchni, jej wielkość, czy wysokość pomieszczenia. Jakie trendy dominuje w tym roku?

Źródłem światła rozproszonego są plafony i lampy sufitowe umieszczone centralnie nad stołem. W tym sezonie popularne stały się lampy w dużych rozmiarach, które oprócz pełnienia swoich podstawowych funkcji, stanowią atrakcyjny element dekoracyjny. Niektórzy nie rezygnują z przepychu, zawieszając fantazyjne lampy Hampton (https://candellux.com.pl/pl/menu/lampy-w-stylu-hampton-217.html) nad miejscem, w którym konsumuje się posiłki lub gustowny żyrandol, który łączy w sobie tradycję z nowoczesnością.