Lamele dekoracyjne — rodzaje i stosowanie

Lamele dekoracyjne — rodzaje i stosowanie

Drewniane panele dekoracyjne można nazwać uniwersalnym materiałem budowlanym. Można je wykorzystać jako elementy szkieletowe, np. do obłożenia ścian płytami gipsowo-kartonowymi, można z nich wykonać doskonały drewniany sufit, a drewniane lamele dekoracyjne we wnętrzu dodadzą oryginalności każdemu pomieszczeniu.

Rodzaje lameli drewnianych

Klasyfikacja tego typu tarcicy nie jest szczególnie zróżnicowana. Możliwe jest przydzielenie oprócz tego rodzajów lameli w zależności od rodzaju drewna, różnią się także rozmiarami.

Do produkcji lameli można wykorzystać takie gatunki drewna jak:

  • Sosna — pod względem stosunku ceny do jakości właśnie ta opcja może być uznana za najbardziej atrakcyjną. Jeśli lamele są wybierane do budowy np. belki ściennej lub sufitowej, to najlepszym wyborem jest sosna. Ponadto drewno sosnowe jest wystarczająco mocne i mniej podatne na szkodniki;
  • Modrzew — będzie kosztował więcej niż sosna, ale jego trwałość i odporność na wilgoć jest znacznie wyższa;

Możliwe jest również wykonanie lameli z dębu, buku, grabu, orzecha i innych rodzajów drewna. Ma to sens, jeśli lamele dekoracyjne mają pełnić rolę elementów wewnętrznych.
Jeśli chodzi o rozmiar, to wiele zależy od życzeń klienta. Na przykład, lamele z drewna miękkiego są dostępne w różnych rozmiarach od 10×10 mm do 20×50 mm.

Lamele dekoracyjne — rodzaje i stosowanie

Stosowanie lameli

Jak już wspomniano, lamele wykonane z drewna to uniwersalny materiał budowlany, z fantazją z nich można stworzyć prawdziwe arcydzieło. Ważne jest tylko, aby wybrać odpowiedni rozmiar, warto też  zwrócić uwagę na jakość drewna — jeśli na lameli jest kilkanaście pękniętych sęków, to raczej nie warto jej kupować.