Ościeżnica regulowana – niezbędny element montażowy każdych drzwi

ościeżnica regulowana

Montaż drzwi praktycznie zawsze wymaga zakupu odpowiedniej ościeżnicy. Najczęściej jest to ościeżnica regulowana, jednak w przypadku ścian o standardowej grubości wynoszącej od 6 do 10 cm można zdecydować się na ościeżnicę stałą. Poszczególne dwa rodzaje różnią się od siebie ceną oraz zastosowaniem, dlatego przed wyborem odpowiedniej ościeżnicy powinniśmy zmierzyć grubość ścian w swoim domu oraz zastanowić się, która ościeżnica sprawdzi się lepiej. Czym charakteryzują się oba rodzaje ościeżnic oraz którą wybrać? Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz w tym artykule.

Dlaczego ościeżnica jest niezbędna podczas montażu drzwi?

Ościeżnica stanowi niezbędny element montażowy, bez którego zamontowanie drzwi nie jest możliwe. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup ościeżnicy stałej czy też może sięgniemy po ościeżnicę regulowaną, będzie ona pełniła funkcję ramy, do której przytwierdza się skrzydło drzwiowe.
Podczas wyboru ościeżnicy należy zwrócić uwagę na dwa bardzo istotne aspekty. Pierwszym jest jakość i solidność wykonania. Ościeżnica powinna bowiem pełnić swoją funkcję przynajmniej do czasu wymiany drzwi na nowe. Drugim aspektem jest estetyka wykonania. Ościeżnica powinna pasować do ogólnej stylistyki wnętrza (szczegóły możesz sprawdzić na tej stronie).

Ościeżnica stała czy regulowana – którą wybrać?

ościeżnica regulowana

Ościeżnica stała będzie idealnym wyborem dla osób, które posiadają w swoim domu idealnie równe ściany o standardowej grubości, która wynosi od 6 do 10 cm. Jest ona znacznie tańsza niż ościeżnica regulowana i najczęściej wykonana jest z drewna lub materiału drewnopochodnego.

W przypadku ścian, które mają niestandardowe wymiary, znacznie lepszym wyborem będzie ościeżnica regulowana. Jak sama nazwa wskazuje, posiada ona funkcję regulacji, dlatego jest ona znacznie bardziej uniwersalna i pasuje do większości rodzajów ścian. Taka ościeżnica jest nieco droższa, jednak ze względu na swoją uniwersalność oraz łatwość montażu, na zakup ościeżnicy regulowanej decyduje się bardzo wiele osób. Ościeżnica regulowana ma możliwość regulacji o około 2 cm.