Plafon – alternatywa dla wiszących lamp

plafon

Dobre doświetlenie pomieszczenia to gwarancja poczucia komfortu przebywania w nim przez domowników. Jednym z najbardziej wszechstronnych i użytecznych typów oświetlenia górnego jest plafon. W łatwy sposób można dopasować go do niemal każdego pomieszczenia w domu, zapewniając optymalne oświetlenie przestrzeni równomiernie rozproszonym światłem, lub w razie potrzeby punktowo doświetli pożądany obszar.

Co to jest plafon?

Plafon to natynkowa lampa sufitowa o płaskiej budowie, w której źródło światła najczęściej przykryte jest kloszem. Najpopularniejsze modele posiadają okrągły lub kwadratowy kształt jednak oprócz prostych, geometrycznych form, producenci oferują również nowoczesne, dekoracyjne plafony o zachwycającej funkcjonalności i oryginalnym, przyciągającym spojrzenia wzornictwie. Konstrukcja lampy opierająca się na zakryciu żarówki kloszem powoduje, że światło nie razi w oczy, zamiast tego równomiernie oświetla całe pomieszczenie.

Gdzie zastosować plafon?

Płaskie oświetlenie sufitowe najczęściej kojarzyć się może z łazienką lub holem, jednak w praktyce znajduje zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach w domu. Dzięki swojej budowie doskonale sprawdzi się do oświetlania niższych wnętrz, w których wykorzystanie wiszącej lampy byłoby niepraktyczne. Plafon idealnie sprawdzi się również jako oświetlenie pokoju dziecięcego, jednak w tym przypadku warto zadbać, by wykonany był z miękkiego tworzywa mniej podatnego na uszkodzenia.  

W klasycznym wydaniu plafon posiada prostą, neutralną stylistycznie formę, dzięki czemu wkomponuje się w stylistykę niemal każdego wnętrza. W szerokiej ofercie producentów znajdą się również modele, które same w sobie stanowić będą ozdobę pomieszczenia. Dzięki oryginalnym kształtom przyciągną wzrok każdego odwiedzającego dom gościa, będąc doskonałą alternatywą dla nowoczesnych lamp wiszących. Różnorodność form wykonania plafonów pozwoli dobrać odpowiedni model pod kątem funkcjonalności i dopasować oświetlenie do indywidualnego charakteru każdego wnętrza.