Regulator wzrostu — wszystko, co musisz wiedzieć przed jego użyciem

regulator wzrostu roślin

Lato zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że o wiele więcej czasu spędzać będziemy w ogrodzie. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne urozmaicenie swojego ogrodu. Jednak rośliny często mają problem z prawidłowym wzrostem oraz rozwojem. Co więc należy zrobić w takiej sytuacji i jak jej zapobiec? Kiedy stosować regulatory wzrostu?

Jak działa regulator wzrostu roślin?

Regulator wzrostu roślin zawierają specjalne substancje, dzięki którym możemy kontrolować wzrost danej rośliny. Regulatory mają za zadanie nie tylko stymulować bądź hamować wzrost, ale także zapewnić danej roślinie:

  • Regularny proces kwitnienia
  • Równomierne kwitnienie
  • Prawidłowy rozwój owoców
  • Prawidłowe kiełkowanie nasion.

Poza tym tego typu substancje dobrze wpływają na rozwój korzeni, co oznacza, iż mogą one uratować obumierające plony.

regulator wzrostu

Wyleganie zbóż, a regulator wzrostu

Niestety wielokrotnie możemy spotkać się z wyleganiem zbóż. Specjalne substancje zawarte w regulatorach dostają się do komórek roślin oraz wpływają na pracę enzymów. Oznacza to, więc że decydując się na zastosowanie regulatorów wzrostu, możemy liczyć na wzmocnienie korzeni, wysokie plony, a także prawidłowy rozwój rośliny. Tego typu produktów używa się w trakcie ostatniej fazy kwitnienia. Należy również pamiętać, aby podczas zakupów zwrócić szczególną uwagę na skład regulatora. Poza tym do uzyskania oczekiwanych efektów przyczynić może się także temperatura.

Regulatory wzrostu to powszechnie stosowane rozwiązanie w walce z wyleganiem zbóż oraz pozytywnie wpływające na wzrost roślin. Mogą być one użytkowane zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Musimy jednak pamiętać, że aby uzyskać zamierzony efekt finalny, samo zastosowanie środka nie wystarczy, dlatego powinniśmy uwzględnić także pozostałe istotne czynniki.