Rozwiązania wnętrzarskie do małego mieszkania

Budowa i urządzanie mieszkania to ogromne przeżycie dla każdego. Aby uzyskać pożądany efekt, poświęcamy godziny, a często całe dni na poszukiwanie idealnych rozwiązań do swoich czterech kątów. Zaprojektowanie spójnego wnętrza to spore wyzwanie, niemniej jednak jak najbardziej osiągalne. Obecnie w społeczeństwie tkwi błędne przekonanie, że tylko projektant czy architekt może stworzyć wnętrze idealne. Zdecydowanie przy problematycznych pomieszczeniach warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, ale nie jest to warunek konieczny. Jeżeli posiadamy odrobinę wyobraźni przestrzennej i niezliczone pokłady pomysłowości, to z pewnością obędzie się bez kosztownej wizyty u specjalisty.

Małe mieszkanie nie znaczy gorsze

Kolejny mit, który należy obalić to, że mała przestrzeń musi być ciasna i niekomfortowa. Wiele dobrze urządzonych niewielkich mieszkań jest bardziej praktyczna niż kilkusetmetrowe domy. Na polskim rynku wiele sklepów posiada specjalne działy, w których możemy podejrzeć i zakupić kompaktowe rozwiązania- czyli te idealne do małych powierzchni. Każde mieszkanie można urządzić i wyposażyć tak, by znalazło się miejsce na wszystkie niezbędne rzeczy. Przede wszystkim przy wystroju takich lokali należy stworzyć dokładny plan, ponieważ wszystkie niespodziewane zdarzenia mogą wywrócić nasz pomysł do góry nogami.

Pomysł na mały korytarz

W większości przypadków korytarze są najmniejszymi pomieszczeniami w mieszkaniach, szczególnie tych niewielkich rozmiarów. Jest to także miejsce, w którym najczęściej właściciele chcą upchnąć wszystkie gospodarcze rzeczy oraz przedmioty, których nie używa się codziennie. Doskonałym rozwiązaniem dla takiego przedpokoju są szafy w zabudowie. Jeżeli posiadamy wnękę, to będzie to idealne miejsce do takiego zabudowania. Drugim ciekawym pomysłem są wszelakie siedziska, które posiadają pod spodem skrzynie. W takich szafkach najczęściej przechowujemy obuwie czy szaliki i czapki. W internecie z pewnością znajdziemy także wąskie komody, w których zmieścimy wiele drobiazgów bez utraty zbędnej przestrzeni i poczucia ciasnoty.

Jak oświetlić niewielką przestrzeń?

Przedpokoje to dobry wzór pomieszczenia małego, ale równie często bardzo ciemnego. W przeważającej liczbie przypadków na próżno szukać w nich okien. Lampy na korytarz (zobacz) również powinny być niewielkie, co optycznie zwiększy pomieszczenie. Dodatkowo warto zdecydować się na większą ilość punktów świetlnych, co wizualnie powiększy przedpokój. Na rynku znajdziemy ogromną ofertę oświetlenia skierowanego do takich pomieszczeń, jak korytarze.