Sklejka liściasta w meblarstwie

Sklejka jest bardzo dobrze znanym materiałem konstrukcyjnym o zaskakującej mnogości zastosowań. Znany również pod potoczną nazwą dykta, ten materiał kompozytowy, sklejony z krzyżujących się fornirów (czyli warstw drewna) dzięki swojej uniwersalności jest doceniany przez specjalistów z wielu branż.

Można zaobserwować szerokie zastosowanie dykty w budownictwie. Wykorzystywana jest do budowania systemów szalunkowych i budowy ścian działowych. Z powodzeniem wykorzystywana jest także jako okładzina ścian, sufitów oraz podłóg, czy jako materiał konstrukcyjny dla rusztowań czy budowy form do betonu. W budownictwie przemysłowym używana jest między innymi w konstrukcji platform rusztowań.

Jednak przede wszystkim warto się pochylić nad przemysłem meblarskim i aranżacją współczesnych wnętrz. Sklejka ( https://www.belmeb.pl/plyty-meblowe/sklejki.html ) jest tu szczególnie doceniana, także przy produkcji mebli unikatowych, ręcznie robionych. Wykonuje się z niej zarówno elementy szuflad, jak i całe fronty szaf i szafek, tylne i boczne ściany, oraz wszelkiego rodzaju zdobienia. Na rynku można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań, a w ofertach sklepów meblowych sklejka ma już swoje dobrze zagrzane miejsce. Jest to również wyjątkowo wdzięczny materiał do domowego majsterkowania, dobrym pomysłem jest samodzielne wykonanie projektu mebla, który w całości spełni oczekiwania oraz będzie perfekcyjnie dopasowany do urządzanego mieszkania. Realizacja projektu nie powinna być kłopotliwa. Posiłkując się poradnikami, których w internecie można znaleźć dziesiątki, można stworzyć własnymi rękami prawdziwie unikatowy i funkcjonalny mebel.