Switch Poe – czym jest i do czego służy?

switch-sieciowy

W sklepach z elektroniką często oferowane są małe skrzyneczki z wieloma wejściami, króre określane są jako switch POE. Wiele osób zastanawia się, czym to urządzenie jest i do czego tak naprawdę służy.

Co oznacza skrót „POE”?

Zacząć trzeba od wyjaśnienia samego skrótu „POE”. Pochodzi on od nazwy technologii Power over Ethernet. Jest to technologia polegająca na przesyłaniu energii elektrycznej za pomocą specjalnie wykorzystywanego do tego celu przewodu do urządzeń peryferyjnych. Przykładem takiego urządzenia może być kamera internetowa.

Czym jest switch POE?

Wiedząc, co oznacza skrót „POE”, przejść można do wyjaśnienia, czym jest switch tego typu. Ogólnie rzecz ujmując, jest to niewielkie urządzenie, które łączy kolejne segmenty sieci komputerowej oraz zasila urządzenia peryferyjne. Taki przełącznik znajduje swoje zastosowanie zarówno w biurach, jak i domach. Korzystanie ze switcha POE wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim urządzenie zapewnia dużą i niestratną przepustowość. Pozwala to na bardzo szybkie przesyłanie dużych plików. Ważne jest jednak, aby dobrać odpowiedni model switcha. Z pewnością w większości przypadków sprawdzi się switch POE 8-port.

Jak zainstalować switch POE?

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kwestii instalacji tego typu urządzenia. Na szczęście nie jest to trudne i nie zabiera dużo czasu. Najczęściej już po podłączeniu kabli do ich systemu, większość przełączników rozpoczyna swoje działanie. Przed instalacją zawsze należy dokładnie zapoznać się z instrukcją. Wówczas nikt nie powinien mieć żadnego problemu z konfiguracją urządzenia.

Jakie są zalety switchy POE?

Przede wszystkim są to urządzenia bardzo oszczędne. Nie ma tu ryzyka zmniejszenia zasięgu sieci komputerowej czy zmniejszenia prędkości przesyłania danych. Innymi słowy, dobry switch zapewnia bardzo stabilne połączenie internetowe. Poza tym wspomniany już switch POE 8-port jest urządzeniem energooszczędnym. Korzystając z niego, można zatem w dość znaczący sposób zmniejszyć koszty utrzymania innych urządzeń.