Zastosowanie agrowłókniny w ogrodzie

Pielęgnacja ogrodu to zadanie trudne, ale przynoszące dużo satysfakcji i realne korzyści w postaci pięknych roślin oraz świeżych warzyw i owoców. Współczesne rozwiązania pozwalają na lepszą ochronę roślin, ich wzrost i owocowanie. W tym celu stosuje się między innymi agrowłókninę.

Czym jest agrowłóknina?

Jest to specjalny materiał wyprodukowany z włókien polipropylenowych, który odznacza się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i różne inne czynniki zewnętrzne, takie jak woda, wysokie i niskie temperatury czy promieniowanie słoneczne. Jako że zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza i przepuszcza wodę, jest powszechnie stosowana w ogrodnictwie.

Agrowłóknina może się różnić zarówno gramaturą, jak i szerokością i długością. Dostępna jest także w różnych kolorach, które najczęściej wskazują także na jej nieco inne przeznaczenie. Wybierając agrowłókninę do swojego ogrodu, koniecznie należy zastanowić się, czemu dokładnie ma służyć.

Zastosowanie agrowłókniny

Znalazła ona zastosowanie między innymi jako skuteczny środek ochronny dla młodych roślin, którym wczesną wiosną mogą zaszkodzić nagłe gruntowe przymrozki i gwałtowne ochłodzenia, a także zbyt silne słońce. Stanowi ona dla nich świetną izolację termiczną przepuszczając przy tym wodę oraz zapewniając właściwą cyrkulację powietrza. Taka włóknina ma kolor biały i może różnić się także gramaturą. Najlżejsza jest wiosenna do okrywania delikatnych, wchodzących roślin.

Agrowłókninę stosuje się także w celu ściółkowania. Ta jest znacznie grubsza i ma zazwyczaj ciemne kolory, np. czarny, brązowy lub ciemnozielony. Taki materiał rozkłada się na oczyszczoną i spulchnioną glebę, na której mają zostać posadzone rośliny, a następnie kładzie na niego korę czy żwir. Dzięki temu na rabatach nie przerastają chwasty i znacznie łatwiej utrzymać na niej porządek. Ma ona także inne zalety, m.in. wpływa na podniesienie temperatury podłoża, co szczególnie docenią rośliny ciepłolubne odwdzięczając się szybszym wzrostem i obfitszym owocowaniem.