Czemu warto jest zdecydować się na rolety rzymskie?

W obecnych czasach coraz większą uwagę przykładamy do wystroju naszych wnętrz. Staramy się, aby nasze mieszkania były urządzone z gustem, wytwarzały przytulny nastrój a jednocześnie były praktyczne. Jednym z elementów ocieplających wygląd wnętrza są rolety okienne. Dzięki nim możemy zyskać trochę intymności oraz sprawić, że dekoracja wnętrza będzie kompletna. Czym są rolety rzymskie i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Czym są rolety rzymskie?

Rolety rzymskie to idealne rozwiązanie dla osób szukających produktu pomiędzy tradycyjnymi firankami a klasycznymi roletami okiennymi. Rolety te wykonane są z półprzezroczystych materiałów, które wpuszczają do pomieszczenia dosyć dużo światła słonecznego. Zazwyczaj są uszyte z jasnych tkanin. Możemy zastosować je samodzielnie lub z tradycyjnymi zasłonami. Aktualnie dostępny jest szeroki wybór pomiędzy rodzajami tkanin oraz ich barwą. Im wybierzemy grubszy i ciemniejszy materiał tym zacienienie będzie większe. 

Jak montuje się rolety rzymskie?

W sklepach dostępne są gotowe rolety, które kupujemy pod wymiar ramy naszego okna. Jeżeli jednak chcemy mieć indywidualnie dopasowany rodzaj tkaniny, jej kolor, gramaturę oraz teksturę warto jest zdecydować się na rolety wykonane specjalnie na zamówienie przez firmy specjalizujące się w takiej produkcji. Montaż rolety jest dosyć prosty, zwłaszcza jeżeli nie ma sufitu podwieszanego lub płyty karton-gips. W takim przypadku trzeba pamiętać o zastosowaniu odpowiednich kołków. Uchwyty są zazwyczaj dołączone do rolety i montuje się je na suficie lub ścianie nad oknem. Drugą opcją jest montaż bezpośrednio do ramy okna i tu również mamy dwie możliwości. Jeden ze sposobów montażu to montaż inwazyjny i polega na wywierceniu otworów w ramie okiennej i przykręceniu do niej całego mechanizmu. Dla osób, które lubią zmieniać wystrój lub boją się wiercenia w ramie okiennej pozostaje montaż bezinwazyjny. Na ramie zaciska się specjalne zaczepy. Ten rodzaj montażu jest bardzo szybki i łatwy do wykonania samemu.

Jak dbać o rolety?

Dużą przewagą rolet rzymskich nad tradycyjnymi jest możliwość ich prania. Dzięki temu rolety są bardzo praktyczne i łatwe w utrzymaniu. Przed czyszczeniem należy zdemontować roletę z mechanizmu, rozwinąć ją i usunąć wszystkie obciążniki i poprzeczne pręty usztywniające. Warto jest zwrócić uwagę z jakiego materiału są wykonane nasze rolety. Niektóre z nich śmiało możemy wyprać w pralce, co dodatkowo ułatwia całe zadanie. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku prania tkanin o intensywnych barwach. Warto jest wtedy przeprowadzić pranie w niższej temperaturze lub jednak zdecydować się na pranie ręczne.

Jakie są zalety rolet rzymskich?

Podsumowując, największą zaletą rolet rzymskich jest łatwość w utrzymaniu ich w czystości. W prosty sposób możemy zdemontować je i wyprać lub wymienić na inny wzór, w zależności od upodobań. Istnieje możliwość wykonania rolet rzymskich nawet na bardzo duże okna a obsługa ich będzie lekka. Rolety rzymskie od wielu lat cieszą się niesłabnącą sławą, ponieważ wnoszą wiele ciepła do pomieszczenia oraz w niesamowity sposób współgrają z pozostałymi tekstyliami w pomieszczeniu.