Rodzaje doświetlaczy do łazienek

Odpowiednie oświetlenie to klucz do sukcesu w każdym pomieszczeniu. Dzięki niemu nie tylko można uzyskać odpowiednie warunki, ale również zapewnić świetny wygląd lokalu. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby zadbać o dobór najlepszych świateł. Jak to wygląda w przypadku łazienki?

Na co dzień i od święta

Do codziennego korzystania z łazienki w celu umycia się czy uczesania lub wstawienia prania – w pełni wystarcza górne oświetlenie. Jednak w sytuacji gdy konieczne jest wykonanie czynności higienicznej o większej szczegółowości (jak chociażby ogolenie się w przypadku mężczyzny), to światło może okazać się niewystarczające.

Takie czynności jak makijaż czy wyżej wspomniane golenie z reguły wykonuje się przy łazienkowym lustrze. Osoba pochylająca się nad taflą chcąc nie chcąc wytwarza cień, przez który po prostu nie widzi za dobrze co robi. Dlatego też szczególnie istotne jest, by zadbać o dobre oświetlenie okolic lustra.

Jakie światło przy lustrze?

W takim miejscu zastosowanie znajduje doświetlacz do łazienki umieszczany w bocznej części lustra lub nad taflą. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, jednak obydwa sprawdzą się w różnych pomieszczeniach. Jest to nie tylko kwestia estetyki, ale również wygody korzystania, a nierzadko – również możliwości ich zawieszenia.

Jeśli łazienka jest niewielka, a przy lustrze nie ma wolnej przestrzeni – często okazuje się, że jedynym rozwiązaniem jest po prostu umieszczenie doświetlacza ponad nim. Taka opcja jest dużo lepszym wyborem przy wąskim lustrze, bowiem zapewnia odpowiednie doświetlenie w każdym miejscu.

W przypadku dużego pomieszczenia i stosunkowo szerokiego lustra, doświetlacze łazienkowe wiszące ponad taflą mogą okazać się niewystarczające. Z uwagi na wymiary lustra może bowiem okazać się, że światło po prostu nie dosięga do każdego fragmentu, tym samym sprawiając, że widoczność jest dużo gorsza. W takiej sytuacji, jeśli tylko pozwala na to wolna przestrzeń, zdecydowanie lepszym wyborem jest zestaw złożony z dwóch lamp umiejscowionych po bokach lustra.

Na chwile relaksu

Obydwa powyższe rodzaje oświetlenia spełniają raczej wymiar praktyczny niż estetyczny. Dlatego też, jeśli to możliwe, warto zainwestować w trzeci jego rodzaj – oświetlenie LEDowe o bardzo delikatnym świetle. Przy nim można się zrelaksować, na przykład podczas przyjemnej kąpieli czy domowym SPA.

Oczywiście, jeśli brak jest przestrzeni na taką formę oświetlenia, w zupełności wystarczyć mogą klasyczne świeczki. Jeśli jednak istnieje opcja montażu taśm LED – są one dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem.